„V těsném sousedství laserových center Hilase Centre a ELI Beamlines jsme začali stavět inovační centrum Brain 4 Industry. Je to další krok k rozvoji STAR regionu,“ říká Věslav Michalik, starosta Dolních Břežan a předseda správní rady STAR. „Inovační centrum se bude věnovat zejména 3D tisku a digitalizaci pro malé a střední podniky, bude sloužit jako testovací linka pro vývoj a ověření inovativních řešení. A je součástí stejnojmenného Digital Innovation Hubu Brain4Industry,“ dodává Věslav Michalik.

Novinky, které odtud vzejdou, by se do budoucna měly uplatňovat například v automobilovém průmyslu, výrobě leteckých komponentů, ale třeba i ve slévárenství, obranném průmyslu nebo výrobě pomůcek pro zdravotníky.

Další významné oblasti zájmu B4I jsou aplikovaný výzkum a vývoj laserových technologií pro výrobní podniky, vývoj inovativních virtuálních systémů řízení, matematické simulace a výpočetní metody, topologicky optimalizované produkty, rozvoj umělé inteligence, certifikovaný proces výroby, ale také řada vzdělávacích programů a školicí středisko.

Projekt je realizován Fyzikálním ústavem AV ČR, který je koordinátorem celého konsorcia. Dalšími členy B4I jsou HiLASE Centre, CARDAM s.r.o., Středočeské inovační centrum, spolek, Ústav termomechaniky AV ČR a STAR – Research and Innovation Cluster.