Na jižním okraji Prahy, u obce Zlatníky-Hodkovice se nachází vědecko-technologický park a průmyslová zóna s dominantou prosklené budovy ve tvaru drahokamu. V soukromém inovačním centru InnoCrystal působí přes 30 firem s více než 100 zaměstnanci. Většina z oblasti biotechnologií. Vzhledem k vysokým nárokům na kvalitu výzkumu a výroby byla část prostor přestavěna na moderní biologické laboratoře. Firmy zde budou vyvíjet například vakcíny proti infekčním onemocněním nebo geneticky šlechtěné rostliny pro léčebné účely.

„Jsem rád, že se nám podařilo vytvořit zázemí i pro mezinárodní vědecko-výzkumné společnosti, včetně nejnáročnějších biotechnologických firem. 60 % našich biotech klientů pochází ze západní Evropy, konkrétně Británie, Francie a Holandska. Pro InnoCrystal se rozhodly z důvodů strategické lokality i špičkové technologické základny. Díky naší infrastruktuře a zkušenostem jim pomáháme dosáhnout náročných cílů, k čemuž například potřebují zdvojnásobit i počet zaměstnanců během následujících 12 měsíců,“ prohlásil u příležitosti slavnostního otevření 500 m² nových laboratorních prostor Petr Kotal, zakladatel centra InnoCrystal.

Mezi současnými klienty InnoCrystal je například firma DIANA Biotechnologies. Díky expertíze v metodě PCR vyvinuli ultra-citlivé soupravy pro diagnostiku COVID19 a na český trh dodali více než 2 miliony testů. Aktuální testovací kapacita je 20 000 vzorků denně a lze ji navýšit až na 50 000.

Společnost Healthy Longevity Clinic se zabývá výzkumem dlouhověkosti. Je celosvětovým investorem podporující výzkum v oblasti zdravého stárnutí. V InnoCrystalu provozuje kliniku pro dlouhověkost, zaměřenou na analýzu DNA, měření délky telomer (koncové části chromozomů), telomerovou biologií a biochemii.

Innaxon Therapeutics je britská společnost vyvíjející příští generaci bio-imunomodulátorů. Příchod do InnoCrystalu z Velké Británie umožňuje společnosti pokračovat ve vývoji nových inovativních produktů, o nichž se předpokládá, že způsobí revoluci ve vývoji vakcín pro obtížně léčitelná infekční onemocnění.

Simply Green Labs je francouzská společnost zabývající se vývojem, výrobou a distribucí CBD olejů a potravních doplňků. Jejich distribuční síť zahrnuje celou Evropu.
Genetia BioScience je nizozemská společnost s vlastním vývojem a kultivací rostlinných nepatogenních tkání. Firma aktivně spolupracuje s akademickou sférou.

Obec Zlatníky-Hodkovice je součástí vědecko-technologického klastru STAR, do něhož dále patří Vestec a Dolní Břežany. Dvě největší vědecko-vzdělávací instituce v ČR, tedy Akademie věd a Univerzita Karlova, zde vybudovaly centra světového významu. ELI Beamlines a HiLASE zaměřená na laserovou fyziku a nové materiály, a BIOCEV na biotechnologie a biomedicínu. Právě blízkost velkých výzkumných infrastruktur dává možnost dalšímu rozvoji centra InnoCrystal a přenosu vědeckých poznatků do praxe, s přímým přínosem pro medicínu a kvalitu života populace.

Kontakt pro média: Veronika Ingrová, +420 773 031 230, veronika.ingrova@innocrystal.com