Kvůli současným restriktivním opatřením může být celkový propad české ekonomiky přes deset procent, varuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. V rozhovoru pro deník Právo také uvedl, že i když jsou současná opatření proti koronaviru nezbytná, budou mít na firmy horší dopady než na jaře, protože mnoho z nich přišlo během první vlny o své finanční rezervy.

Vláda opět kvůli koronaviru omezila maloobchod a služby. Co na to říkáte?

Vzhledem k vážnosti situace považujeme navržená opatření za nezbytná. Doufáme, že budou dodržována, protože bez toho budou jen stěží účinná. Zdraví musí být na prvním místě, a to i z pohledu zaměstnavatelů. Řada firem už nebude mít finanční polštář, se kterým šly do první vlny

I přesto, že přijatá opatření budou mít na firmy velmi negativní dopady. O to horší, že na rozdíl od jara už řada z nich nebude mít žádný finanční polštář, se kterým šly do první vlny.

Je něco, co vám vadí?

Jsme rádi, že logické výjimky, které jsme na jaře s vládou dodatečně vyjednávali, byly stanoveny hned od začátku. Je dobře, že na rozdíl od jara rovnou zůstává otevřená řada opraven, výdejen a servisů. Pro Česko jako exportní zemi je klíčové, že zůstávají otevřené hranice.

To, co nám ale vadí, je nepředvídatelnost a nepřehlednost. Už několik měsíců vládu žádáme o jednoduchou tabulku, která by ukazovala, jaká opatření budou přijata při pěti tisíci nakažených a jaká přijdou na řadu při patnácti tisících.

Stále na ni čekáme, i když jsem už od ministerstva zdravotnictví zaslechl, že se jí snad konečně dočkáme. Navíc by prý skutečně měla vycházet z irského vzoru, který jsme vládě dávali za příklad.

Celý rozhovor s Radkem Špicarem – ZDE

Zdroj: Právo