Jak jsme nezaháleli.

Koncem června se v Dolních Břežanech setkali zástupci místních firem, výzkumných organizací a obcí, aby prezentovali své aktivity během pandemie a diskutovali o budoucích projektech. Představily se také nové firmy, které se chtějí podílet na dalším rozvoji regionu STAR.

„Dnes jsem byl pyšný. Myslím, že oprávněně. Od loňského léta jsme měli první setkání zástupců firem a institucí působících v našem regionu. A shodli jsme se, že v průběhu posledního roku jsme významně zrychlili. Desítky nových firem, stavby nové infrastruktury, příliv kapitálu, úspěšné projekty, vzájemné propojování, rychlý růst start-upů. Necelých šest let stará vize vědeckotechnologického regionu se naplňuje mírou vrchovatou. Doufám, že to je jen začátek,“ prohlásil Věslav Michalik, starosta Dolních Břežan a předseda Správní rady STAR.

Dlouhodobým cílem STAR klastru je vytvořit na jižním okraji Prahy území, kde se propojuje věda a technologie na špičkové úrovni. K tomu směřuje řada aktivit. Například schválení výstavby inovačního centra DIH Brain4Industry, specializovaného na digitalizaci, 3D tisk a pokročilé výrobní technologie.

Strategickým spojením společnosti SHM, s.r.o. a laserového centra HiLASE vznikla spin-off firma Hi-Beams, s.r.o., která nabízí unikátní řešení povrchové úpravy materiálů pomocí laseru. Nabídku a služby mohou využít zákazníci ze strojírenství, automobilového nebo leteckého průmyslu.

Další spin-off, který během pandemie zaznamenal obrovský úspěch, je vestecká firma DIANA Biotechnologies. Díky expertíze v metodě PCR vyvinuli ultra-citlivé soupravy pro diagnostiku COVID19 a na český trh dodali více než 2 miliony testů. Za 3 roky vyrostla firma dvou mladých zakladatelů na tým o více než 50 zaměstnanců v pěti lokalitách. Aktuální testovací kapacita je 20 000 vzorků denně a lze ji navýšit až na 50 000.

Oproti tomu sousední firma EXBIO už není žádným nováčkem. Ryze česká biotechnologická společnost s vlastním vývojem, výrobou a celosvětovou obchodní sítí působí na trhu více než 20 let. Její portfolio zahrnuje více než 4 000 produktů. S unikátní technologií Dry Reagents, zlepšující péči o onkologické pacienty, patří mezi tři firmy na světě, které tuto technologii vyvíjejí. V současné době EXBIO finalizuje výstavbu dvou nových pavilonů. Po dokončení nových prostor vznikne ve STAR dvacet kvalifikovaných pracovních míst.

V letošním roce se také podařilo navázat spolupráci mezi STAR a společností SAFINA a.s., jejíž historie sahá až do roku 1860. SAFINA má dlouholetou tradici v oblasti komplexního zpracování a výroby produktů z drahých a neželezných kovů. Je společností s významným vlivem a působností na trhu Evropy, Ameriky a Asie. Potenciál ke spolupráci se STAR, především s DIH B4I, je v oblasti aditivních materiálů a 3D tisku. Mezi oběma stranami již proběhla první jednání a připravují se konkrétní projekty.

Zástupci Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře navštívili ELI, HiLASE a BIOCEV

19. července zavítali do vědeckých center zástupci Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře (TECO). Kancelář funguje jako zastupitelský úřad Čínské republiky na Tchaj-wanu (ROC) a jejím hlavním cílem je přispívat k rozvoji vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Tchaj-wanem, a to prostřednictvím kulturních výměn, vědecké spolupráce, turistiky, obchodní činnosti a investic.

Hlavní jednání proběhla v laserovém centru ELI Beamlines. Jednalo se především o možnostech spolupráce, např. společné konferenci zaměřené na výzkum, vývoj a inovace. Poté se delegace přesunula na exkurze do laserových hal ELI Beamlines a následně HiLASE, kde navštívila laboratoře s laserovými systémy BIVOJ a PERLA a demonstrována jim byla také unikátní technologie laserového opracování materiálu Laser Shock Peening. Poslední zastávkou delegace bylo České centrum pro fenogenomiku, součást výzkumného centra BIOCEV.

Noc vědců – 24. 9. 2021

Na jeden večer se opět otevřou stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Mezi nimi i laserová centra ELI Beamlines a HiLASE.

Pro letošní ročník si vědci z Dolních Břežan připravili tři hlavní témata:

  • Lasery a měření času – návštěvnici centra HiLASE se dozví, že lasery mají k času blíž, než si možná dokáží představit. Laserové pulsy se používají jako měřítko pro určení časového úseku a speciální laserové oscilátory slouží jako superpřesné laserové základny. Laserový paprsek v kombinaci s koutovými odražeči se používá také k určení přesné vzdálenosti vesmírných těles od Země, ovšem nešlo by to bez přesného měření času.
  • Jak šel čas s ELI Beamlines (u příležitosti 10. narozenin centra) – Program připomene zásadní milníky uplynulého desetiletého období, které bylo plné výzev nejen v oblasti vědecké, ale také architektonické a stavební.
  • V srdci laserových experimentů – Fanoušci fyziky se mohou ponořit hlouběji do 3D světa vybraných laserových experimentů probíhajících na ELI, a to díky fyzikálním simulacím. Každý experiment lze navíc zastavit v čase a projít si jej krok po kroku pěkně zblízka. Lze pozorovat například proces urychlování iontů, které následně nacházejí využití při léčbě nádorových onemocnění nebo se stát svědky vytváření velmi krátkých a jasných záblesků gamma záření pomocí superintenzivních laserových pulzů.

Více o programu na www.nocvedcu.cz

Zdroj: STAR a Dolnobřežanský rozkvět