Ing. Petr Hauschwitz, Ph.D. získal Prémii Otto Wichterleho pro vynikající mladé vědecké pracovníky Akademie věd ČR. Jde o prestižní ocenění pro perspektivní vědce a vědkyně do 35 let, kteří dosahují pozoruhodných výkonů ve svých oborech. Petr cenu převzal z rukou předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové v pražské Lanově vile ve středu 21. června 2023.
STAR: Spolu se svým týmem jste držitelem dvou světových (laserových) rekordů, v roce 2021 Vás časopis Forbes zařadil do žebříčku talentovaných „30 pod 30“. Teď Prémie Otto Wichterleho. Co pro Vás tato ocenění znamenají?
Tato ocenění pro mě osobně představují více než jen poctu za dosažené výsledky. Pro mě je to potvrzení toho, že jdeme správným směrem a že i v českém prostředí lze dělat špičkovou vědu na světové úrovni. Je to zároveň motivace a závazek pracovat ještě tvrději a neustále inovovat. Věřím, že máme potenciál stát se nejlepší laboratoří laserového mikroobrábění na světě a každý den děláme vše pro to, abychom tuto vizi uskutečnili.
STAR: Věnujete se oblasti výzkumu, která je v posledních letech velmi žádaným oborem a má obrovský potenciál pro aplikaci v mnoha sférách lidské činnosti. V kterých? Můžete to prosím popularizačně vysvětlit? Např. jak se mohou výsledky Vaší práce projevit v životech obyvatel Dolních Břežan?
Máte pravdu, že aplikací naší technologie je celá řada. Od těch snadněji představitelných jako je například nedávné vrtání hlubokých mikrometrových otvorů do exotických materiálů pro vesmírné aplikace, až po takové specialitky jako je funkcionalizace povrchu pomocí laserem vytvořených nanostruktur. I zde je uplatnění opravdu mnoho, jednat se může například o funkční struktury zlepšující lepení a nanášení barev, o struktury které sníží tření u obráběcích nástrojů, nebo o struktury v medicínských aplikacích, které mohou zlepšit biokompatibilitu implantátů, nebo zamezit tvorbě škodlivých bakterií.
Například nemocnice v Dolních Břežanech by tak mohla v budoucnu disponovat povrchy, které budou hubit škodlivé bakterie, ať už se bude jednat o chirurgické nástroje, kapiláry a nebo kliky u dveří. Nejzajímavější na tom celém je, že všechny tyto struktury již nyní umíme vyrobit. Jediné co chybí je rychlá a efektivní výroba, která dostatečně sníží cenu. A přesně na tom já a můj tým pracujeme.
STAR: Nedávno proběhlo v Dolních Břežanech architektonické sympozium s názvem DOLNÍ BŘEŽANY – HLAVNÍ OBEC SOUČASNÉ ČESKÉ ARCHITEKTURY. Co se vám na zdejším veřejném prostoru nejvíce líbí? Máte v obci nějaká oblíbená místa či zákoutí?
Dolní Břežany nabízí nádhernou kombinaci moderní architektury a přírodních krás. Pokud bych měl vybrat místa, která mě osobně oslovují nejvíce, rozhodně bych zmínil Mlynářský rybník a Keltský park. Tyto lokality nabízejí klid a pohodu v srdci obce. Rád si tam zajdu na procházku.
Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho osobních i pracovních úspěchů!
Nejnovější komentáře