Více než 20 let sídlí ve Vestci česká rodinná firma EXBIO. Vyvíjí a vyrábí produkty, které pomáhají diagnostikovat vážná onemocnění a navrhovat nejlepší léčbu pro pacienty po celém světě. S ředitelem firmy Vladimírem Viklickým ml. jsme hovořili o jeho vizi, spokojených zaměstnancích i spolupráci s vedením obce.
Hlavním výrobkem vaší firmy jsou monoklonální protilátky. Můžete čtenářům vysvětlit, co to je, jak se vyrábí a k čemu se používají?
Před pandemií COVID19 se to tak jednoduše vysvětlit nedalo, ale celá situace s koronavirem vlastně výrazně pomohla mnoha lidem pochopit složité odborné pojmy.
Monoklonální protilátky jsou produktem jedné konkrétní buněčné linie, tzv. hybridomová linie, která do kultivačního média vylučuje konkrétní protilátku o známých vlastnostech. Z kultivačního média se poté protilátky izolují a dále zpracovávají.
Protilátky se přirozeně vážou na přísně specifické části buněk a tím umožňují jejich detekci za účelem výzkumu nebo i diagnostiky onemocnění. EXBIO se specializuje na diagnostikování onkologických onemocnění krve, tedy různých typů leukémií.
Kdo převážně využívá vaše produkty?
Našimi zákazníky jsou klinické laboratoře v nemocnicích. Díky naším produktům jsou schopni diagnostikovat závažné choroby jako leukemie a následně vybrat správnou léčbu.
Máte nějakou vlajkovou loď mezi výrobky?
Máme unikátní produkt, který se nám podařilo vytvořit po letech spolupráce s klinickými pracovišti v Čechách i v zahraniční. Jako první na světě jsme uvedli na trh diagnostický prostředek na jeden určitý typ leukémie.
Kde všude se lékaři a pacienti mohou setkat s vašimi produkty?
Z Vestce vyvážíme do šedesáti zemí, ale díky spolupráci s nadnárodní firmou se naše produkty používají po celém světě.
Kdy vznikl nápad na založení firmy EXBIO?
S myšlenkou na založení firmy přišel můj otec Vladimír Viklický, krátce po revoluci v roce 1990. Historie EXBIO však sahá ještě hlouběji do socialismu, kdy se v naší republice řešila řada biotechnologických projektů. Vznikaly podniky a instituce jako Ústav sér a očkovacích látek.
Otec tehdy působil na Ústavu molekulární genetiky Akademie věd v Krči (UMG), kde vznikla tzv. realizační jednotka na výrobu monoklonálních protilátek. Po revoluci se jejich prodejem do zahraniční zabývalo právě EXBIO, protože UMG se této oblasti obchodu nemohlo věnovat. Časem přešla veškerá agenda, včetně čtyř akademických zaměstnanců na naši firmu, tehdy ještě sídlící v krčském areálu.
Nyní sídlíte ve Vestci. Jak to k tomu došlo?
Někdy na přelomu tisíciletí už se firmě docela dařilo, ale přišel problém s nedostatkem prostor. Začali jsme se rozhlížet po okolních pozemcích a volba padla na Vestec. Zrovna se utvářela místní průmyslová zóna. Měli jsme to kousek do Krče k ostatním akademickým ústavům a navíc jsme mohli využít strukturální fondy, které nám na počátku velmi pomohly. Hlavně s budováním infrastruktury.
V roce 2003 jsme se nastěhovali do společných prostor s firmou VIDIA, která s námi byla v technologickém inkubátoru Akademie věd. Po dokončení stavby v roce 2010 jsme už byli ve vlastní budově a 2014 přibyl další objekt. K největšímu rozšíření došlo loni, převážně laboratoře a sklady. Ze 3000 m2 jsme vyrostli na 10 000 m2.
Jak jste spokojený ve Vestci?
Jsem nadšený! Je to tady klidné prostředí, o které se obec dobře stará. V případě potřeby nám vždy vyjdou vstříc. Například během stavby nových budov. Nikdy neřeknou ne. Jsou to lidé na svém místě, kteří vždy pomohou.
Spolupracujete s některými místními firmami nebo výzkumnými organizacemi?
Například s Biotechnologickým ústavem AV ČR v centru BIOCEV. Rádi bychom se od nich něco přiučili.
Jste také součástí regionu STAR, vědecko-technického klastru mezi obcemi Vestec, Zlatníky-Hodkovice a Dolní Břežany. Jak může EXBIO podporovat další vzdělávací a vědecký rozvoj tohoto mikroregionu?
Já jsem strašně rád, že STAR region vznikl a je zde velká koncentrace výzkumných organizací a technologických firem. Těší mě podpora ze strany obcí i společné aktivity, které se zde vytvářejí. Zatím nejsme tak aktivní, jak bychom si přáli. Cítíme to jako handicap, ale snažíme se.
Pokud by zde v budoucnu vznikla střední škola, nabídli jsme účast s nabídkou programů. Celou myšlenku STAR podporujeme a myslím si, že taková iniciativa je velmi prospěšná pro obec i lidí, kteří zde žijí a pracují.
Máte od začátku působení firmy stále stejnou vizi nebo se postupem času nějak změnila?
Nenazval bych to změnou, ale vývojem. Na počátku jsme byli v našich činnostech široce rozkročeni. Postupem času nám velmi pomohlo soustředit se na jednu věc – vývoj látek pro vědu a klinickou diagnostiku. Musím říci, že je to značně osvěžující. Člověk se nerozptyluje a jde jedním směrem, s jedním cílem.
Jak se vám daří udržovat ve firmě týmového ducha, motivovat zaměstnance?
Vše co děláme, nás musí bavit. Když nás práce bude bavit, budeme mít výsledky. Když nás bavit nebude, nemá cenu to dělat. Chceme, aby zaměstnanci měli pěkné prostředí a cítili se dobře. Pak je to bude bavit. Jsme rodinná firma, byť některé procesy musíme mít korporátní.
Kolik máte nyní zaměstnanců?
Blížíme se stovce. Většinu se snažím poznat osobně.
Čerpáte nějakou inspiraci ze zahraniční?
Ano, snažím se také inspirovat, občas z toho něco využijeme. Zajímá mě zvyšování produktivity pomocí automatizace. Ale jinak si jdeme svojí ověřenou cestou, která funguje.
Ve vedení pokračujete po svém otci. Přemýšlíte nad další budoucností firmy?
Zatím to není hlavní téma. Děti společníků nejsou tak velké, abychom to mohli řešit. Ale bavíme se o tom, zajímají se. Nechci je do ničeho nutit. Navíc jsem ještě relativně mladý a potřebuji ještě něco dokázat.
Jak se vypořádáváte s globálními problémy, například ceny energií nebo vlivem průmyslu na životní prostředí?
Ceny energií jsou samozřejmě téma, ale biotechnologie mají jednu skvělou výhodu – pracují s obrovskou přidanou hodnotou a cena energií není tak výrazná položka. Samozřejmě nám narostly energie o 400 %, a to jen v elektrice. Což teď bude zase jiné, ale tohle byl loňský rok. Ale není to nic, co by nás ohrožovalo.
Předpokládám, že vaše nové budovy ve Vestci už jsou energeticky efektivní?
Administrativní i výrobní prostory jsou napojené na tepelná čerpadla. Máme desítky vrtů do sta metrů. Je to neuvěřitelná úspora. Také plánujeme fotovoltaické panely na střechy.
Máte nějaké vzdělávací aktivity? Například pro mladé vědce?
Podílíme se na kurzech II. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Motol. Spíše než směrem k vědcům se soustředíme na naše zákazníky z klinických laboratoří. V současnosti hlavně v oblasti nové legislativy, která výrazně zpřísňuje podmínky pro výrobu a používání diagnostických prostředků in-vitro.
Děkujeme za rozhovor a těšíme se na další spolupráci ve STAR.
Autor: redakce STAR
Nejnovější komentáře