Vědecko-technologický klastr STAR se připojil ke konsorciu 18 partnerů z České republiky, Litvy a Ukrajiny, které od ledna 2025 zahájí projekt LASER-PRO. Jeho cílem je přinést revoluci do evropského průmyslu pomocí pokročilých laserových technologií. Projekt vedený českým Centrem HiLASE a litevským FTMC je ukázkou síly mezinárodní spolupráce, zatímco Ukrajina využívá přenosu znalostí k posílení svého inovačního ekosystému. V evropské výzvě uspělo pouze 11 z 205 projektů. STAR bude mít na starost především oblasti vzdělávání, rozvoje leadershipu a podnikavosti. Těšíme se na spolupráci s celým konsorciem!

Oficiální tisková zpráva Centra HiLASE:

Lasery nové generace z Česka a Litvy zvýší konkurenceschopnost evropského průmyslu

Dolní Břežany, 5. prosince 2024 – Konsorcium 18 partnerů z Česka, Litvy a Ukrajiny zahajuje průlomový projekt, jehož cílem je změnit evropský hi-tech průmysl pomocí pokročilých laserových technologií. Projekt LASER-PRO („Excelentní laserové technologie pro udržitelnou prosperitu Evropy“), vedený českým Centrem HiLASE a litevským FTMC, je zářným příkladem mezinárodní spolupráce. Projekt, který bude zahájen v lednu 2025 a potrvá čtyři roky, je odrazem dlouhodobého úsilí o inovace a udržitelnost. Zapojení Ukrajiny do konsorcia zdůrazňuje odhodlání podporovat přenos znalostí a budování kapacit s cílem posílit inovační ekosystém a podpořit regionální technologický pokrok. Projekt LASER-PRO dosáhl úspěchu ve vysoce konkurenčním prostředí, kdy z 205 předložených návrhů získalo podporu pouze 11 projektů a LASER-PRO byl jedním z nich.

Nové lasery pro budoucí prosperitu Evropy

Lasery, často označované za „Supernástroje 21. století“, přinášejí celosvětovou revoluci v průmyslu díky své bezkonkurenční přesnosti, všestrannosti a udržitelnosti. Jejich využití přetváří celá odvětví, od výroby a zdravotnictví až po komunikaci a letectví. Využitím laserových technologií má Evropa jedinečnou příležitost řešit klíčové problémy, jako je zlepšení energetické účinnosti a udržení konkurenceschopnosti na globálním trhu.

Přeměna regionů prostřednictvím iniciativy Excellence Hubs

Cílem iniciativy Horizon Europe Excellence Hubs je podporovat robustní a udržitelné výzkumné a inovační ekosystémy v celé Evropě se zaměřením na propojení regionů prostřednictvím pokročilých vědeckých a průmyslových aplikací. Cílem iniciativy je:

  • budování inovačních ekosystémů světové úrovně v rychle se rozvíjejících regionech;
  • podporovat dlouhodobou spolupráci mezi akademickou sférou a průmyslem;
  • rozvíjet špičkové kompetence výzkumných pracovníků, podnikatelů a odborníků;
  • Podporovat ekologická, digitální a inteligentní řešení pro udržitelnou průmyslovou transformaci.

„Iniciativa Excellence Hubs je jedinečnou příležitostí k posílení regionální spolupráce a inovační kultury,“ uvedl Tomáš Mocek, vedoucí Centra HiLASE a koordinátor projektu LASER-PRO. „LASER-PRO ztělesňuje toto vizionářské poslání a spojuje partnery z Česka, Litvy a Ukrajiny s cílem urychlit zavádění pokročilých laserových technologií v evropském high-tech průmyslu.“

LASER-PRO: Inovační plán

Projekt LASER-PRO se zaměřuje na rozvoj komplexního ekosystému laserových inovací, který plynule propojuje akademickou sféru, průmysl, vládu a společnost. Konsorcium, jehož čelními institucemi jsou HiLASE a FTMC, představuje vyvážený mix výzkumných organizací, malých a středních podniků, inovačních agentur a veřejných institucí ze tří zemí.

Projekt se zaměřuje na několik klíčových výzkumných oblastí:

  • Udržitelná výroba: Využití ultrakrátkých pulzních laserů k optimalizaci zpracování materiálu a minimalizaci odpadu;
  • Polovodičová technologie: Využití pokročilých laserových technologií pro výrobu čipů, v souladu se zákonem EU Chips Act;
  • Biomedicínské inovace: Použití laserů ke zdokonalení lékařských přístrojů, včetně implantátů a mikrofluidiky;
  • Digitální nástroje a 3D tisk: Začlenění digitálních nástrojů a 3D tisku do vývoje laserových systémů pro zlepšení designu a výkonu.

Projekt LASER-PRO je zaměřen na rozvoj společných výzkumných a inovačních strategií pro pokrok v laserovém průmyslu, přičemž pilotní projekty řeší regionální a národní průmyslové potřeby. Zaměří se na vzdělávání nové generace výzkumných pracovníků, inženýrů a podnikatelů v oblasti laserových technologií a zároveň podpoří začínající podniky, spin-offy a malé a střední podniky, aby mohly využít laserové inovace pro zvýšení konkurenceschopnosti na trhu. Kromě toho projekt posílí ukrajinský inovační ekosystém prostřednictvím mentoringu místních partnerů a jejich integrace do širšího evropského výzkumného prostředí.

„Naše konsorcium je ukázkou toho, jak může mezinárodní spolupráce vést k inovacím s významným dopadem,“ řekl Gediminas Raciukaitis, vedoucí výzkumný pracovník FTMC. „Prostřednictvím projektu LASER-PRO nejen urychlíme zavádění laserových technologií v Evropě, ale také umožníme ukrajinským partnerům, aby se jim dařilo v rámci evropské inovační komunity.“

Zásadní dopad v Evropě i mimo ni

LASER-PRO:

  • Umožní ekologičtější a efektivnější výrobu;
  • Podpoří přenos znalostí do malých a středních podniků a start-upů, čímž vytvoří nové obchodní příležitosti;
  • Posílí pozici Evropy jako lídra v oblasti fotoniky a laserových technologií.

„Využitím našich společných odborných znalostí usiluje LASER-PRO o vytvoření udržitelné a konkurenceschopné budoucnosti evropského průmyslu,“ dodal Mocek. „Naší hlavní motivací je položit pevné základy pro dlouhodobou hospodářskou prosperitu tím, že budeme poskytovat konkrétní řešení reálných problémů.“

Spolupráce s dopadem na všechny členy

„Podporou špičkových projektů, jako je tento, usilujeme o to, aby se Evropa stala světovým lídrem v oblasti laserových technologií, zajistila udržitelnou průmyslovou transformaci a posílila regionální vazby,“ uvedla Renata Liubinavice, projektová manažerka Innovation Agency Lithuania.

„Vědecký park LVIV POLYTECHNIC NATIONAL UNIVERSITY hraje klíčovou roli při podpoře inovací, podnikání a technologického pokroku v rámci LASER-PRO Excellence Hub. Naše organizace se snaží překlenout propast mezi akademickou sférou, průmyslem a státní správou tím, že usnadňuje přenos znalostí, podporuje začínající podniky a poskytuje strategické poradenství. Aktivní účastí v projektu LASER-PRO chceme rozšířit spolupráci Ukrajiny v oblasti špičkových laserových technologií, posílit náš inovační ekosystém a upevnit vazby s předními evropskými partnery. Očekáváme, že tato iniciativa bude hnací silou udržitelného rozvoje, podpoří výrobu s vysokou přidanou hodnotou a vytvoří nové obchodní příležitosti na Ukrajině, čímž přispěje k růstu robustní mezinárodní sítě výzkumu a inovací,“ uvedl Mychajlo Zuiev, projektový manažer vědeckého parku Lvovské polytechniky.

Členové konsorcia a partneři:

  • Česko: HiLASE, SIC, COC, CARDAM, STAR Research & Innovation Cluster, AMIRES, ELI ERIC, Junior Achievement Czechia
  • Litva: FTMC, Lithuanian Innovation Centre, Innovation Agency Lithuania, Lithuanian Laser Association, Akoneer, Junior Achievement Lithuania
  • Ukrajina: Lviv Polytechnic National University, Scientific Park of Lviv Polytechnic, NoviNano Lab, Junior Achievement Ukraine

Kontakt pro média: Marie Thunová, Centrum HiLASE